Arama
Kategoriler
  Menu Close

  Decorium Selimiye Şekerlik

  Marka: Decorium
  Perakende fiyat: 1.250,00 ₺
  1.026,90 ₺
  i h

  Decorium Selimiye Şekerlik

  Yükseklik: 21,5 cm

  Çap: 17 cm

  Selimiye

  “Taş Dehaya Ulaştı”

  Mimar Sinan'ın 80 yaşında yaptığı ve "ustalık eserim" dediği anıtsal yapı Osmanlı-Türk sanatının ve dünya Mimarlık tarihinin baş yapıtlarındandır. 1569-1575'te Sultan II.Selim'in emriyle yaptırılmıştır.

  Çok uzaklardan dört minaresi ile göze çarpan yapı, kurulduğu yerin seçimiyle, Mimar Sinan'ın aynı zamanda usta bir şehircilik uzmanı olduğunu da göstermektedir. Mimarlık tarihinde en geniş mekana kurulmuş yapı olarak nitelenen Selimiye Camisi, yerden yüksekliği 43.28 m. olan, 31.30m. çapındaki kubbesiyle ilgi çeker. Selimiye Çinileri İznik'in en parlak döneminin üretimi olup; 1572 Tarihli bir fermanla buradan sipariş edilmiştir. Cami, mimari özelliklerinin erişilmezliği yanında taş, mermer, çini, ahşap sedef gibi süsleme özellikleriyle de son derece önemlidir. Mihrap ve minberi mermer işçiliğinin baş yapıtlarındandır.

  Bu eserde  Mimar Sinan’ın ustalık eserim diye bahsettiği, Selimiye Cami kubbesi ve Selimiye Cami Hünkar Mahfili çinilerinden esinlenilmiştir.

  El imalatı renklendirilmiş cam üzerine yapılan uygulamada kullanılan 24 ayar altın; Decorium’un el işçiliği ve ustalığı ile sunulmaktadır.